Skip to main content

Her geçen dakika, milyonlarca plastik şişe, sadece gezegenimiz için değil, aynı zamanda refahımız için de kötü olan ve giderek artan miktarda plastik atığa katkıda bulunuyor. İyi haber şu ki güvenlik, lezzet veya rahatlıktan ödün vermek zorunda kalmadan şişelenmiş suyu azaltabiliriz.

50 yıldan fazla bir süredir, plastik şişe üretimi ve tüketimi küresel olarak artmaya devam ediyor ve bu trend daha da devam edecek gibi görünüyor. 2017’de dakikada bir milyon plastik şişe satıldı ve satışların 2021 yılına kadar yılda yarım trilyonu aşacağı tahmin ediliyor.

OKYANUSLARDAKİ BALIKLARDAN DAHA FAZLA PLASTİK ŞİŞE 

Her ne kadar plastik şişelerin kullanımı pratik olsa da küresel çevre için -özellikle okyanuslarda- büyük bir sorun teşkil ediyor. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, yaklaşık 150 milyon ton plastik zaten okyanuslarımızda yüzüyorken bu rakama her yıl sekiz milyon ton daha dahil oluyor.

Mevcut plastik boşaltımı bu hızda devam ederse, 2050 yılına kadar okyanuslarımızda balıktan daha fazla oranda plastik olacağı tahmin edilmektedir.

Artık politikacılar ve halk plastikten kaynaklanan kirliliğin acil bir sorun olduğunu ve dünyanın ele alması gereken en acil çevre sorunlarından biri olduğunu farkına vardı. 

Paris Anlaşması hedeflerinde, iklim değişikliği ile ilgili olarak şişelenmiş su yıllık tüketiminin 2050 yılına kadar 100’den 88 litreye düşürülmesi halinde sera gazı emisyonlarının 1,2 milyon ton CO2 azalabileceği tahmini yer alıyor.

PLASTİK ALIŞKANLIĞINI BIRAKMAK 

Peki, plastik tüketimini azaltmak ve daha sürdürülebilir bir dünya için ne yapabilirsiniz? Cevap, çevreye yardım etme konusundaki kişisel kaygılarınıza odaklanmakta yatıyor olabilir. 

Pek çok insan şişelenmiş içme suyunu, tadını daha güzel bulduğu için ya da bu suyun musluk suyundan daha temiz ve saf olduğunu düşündüğü için seçmektedir.

Bazı bilimsel araştırmalar, sağlık, tat ve su kalitesiyle ilgili endişelerin insanların şişelenmiş suyu seçmelerinin ana nedenleri olduğunu ve insanlar için çevresel kaygıların, bu kaygılara oranla daha az önemli olduğunu göstermektedir.

Buna ek olarak, yaşam tarzında değişiklikler yapma zorunluluğu ve mevcut alternatiflerin bulunmaması gibi engeller insanların şişelenmiş su tüketimini azaltma olasılığını daha da düşürmektedir.

Özetle, plastik su şişesi alışkanlığınızdan kurtulmak istiyorsanız, içmesi keyifli ve güvenli olduğuna inandığınız bir su kaynağına kolayca erişebilmelisiniz.

EVDE SU FİLTRELEME

Bunu başarmak zor gibi görünse de bu tartışmada genellikle gözden kaçan bir alternatif, daha çevre dostu bir çözüm var- su arıtma. Ev tipi su arıtma, plastik tüketmeden temiz ve güvenli içme suyu sağlar.

Ev tipi su arıtma sistemi, içme suyundaki bakteri, virüs, zirai ilaç, klor ve koku gibi çok çeşitli kirleri temizler- size ise sadece temiz, güvenli ve harika bir tada sahip içme suyu kalır.

Ve yeniden kullanılabilir bir su şişesine yapacağınız basit bir yatırımla, arıtılmış içme suyunuzu gittiğiniz her yere taşıyabilirsiniz. 

NORDİC olarak daha yeşil bir gezegen için sorumluluk üstleniyor ve yenilikçi su teknolojileri ile insanların doğrudan musluktan temiz içme suyu almasına imkân sağlıyoruz. Doğanın kendi su arıtma yöntemini kullanan Aquaporin Inside® teknolojisi ile, şişelenmiş suyun küresel taşınmasını durdurmaya ve plastik atıkları azaltmanın yanı sıra vücudumuzdaki plastik parçacıkları önlemeye yardımcı olacağız. Aquaporin A/S, içme suyunuzu arıtmak için doğanın kendi su filtrelerini kullanan tek membran üreticisidir.

Sonuç? Doğanın da amaçladığı gibi sağlıklı, ferahlatıcı, temiz ve bir harika tada sahip musluk suyu.

Daha fazla bilgi almak için https://nordic.com.tr/tr/icme-suyu/ adresini ziyaret edin.