Skip to main content

Bakterilerin ve virüslerin yol açtığı sağlık riskleri hakkında daha fazla farkındalık kazanan müşteriler, içme sularını suyla taşınan patojenlerden koruma konusunda bilgi aramaktalar. Ev tipi su arıtmada bunu sağlamanın en etkili yolu ters osmoz teknolojisinden yararlanmaktır.

COVID-19 enfeksiyonun içme suyundan bulaştığına dair bir kanıt bulunmamasına ve su yoluyla COVID-19 bulaşma riskinin düşük olduğunun düşünülmesine rağmen, tüketicilerin suyla taşınan bakterileri, virüsleri ve diğer mikroorganizmaları içme sularından uzak tutmak istemeleri doğaldır. Neyse ki, sağlık konusunda yetkilileri bunun nasıl yapılacağına dair kapsamlı bilgiler paylaşmıştır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ev tipi kullanıma uygun içme suyu arıtma teknolojilerini karşılaştırılırken, patojenlerin uzaklaştırılmasında kullanılan farklı yöntemleri değerlendirir. CDC’ye göre ters osmoz yöntemi virüs ve bakteriler gibi patojenlerin uzaklaştırılmasında en etkili olan sistemdir. Ayrıca, ters osmoz ile pestisitler, sodyum, klor, bakır ve kurşun gibi yaygın kimyasal kirleticiler de ayrıştırılır.

BOYUT HER ŞEYDİR

Ters osmoz, istenmeyen kirleticilerin ayrıştırılması için suyun yarı geçirgen zarlardan basınç yardımıyla filtrelenme işlemidir.

Ters osmoz için kullanılan zarlardaki gözeneklerin genişliği bir nanometreden azdır. Kıyaslama yapmak gerekirse, SARS-CoV-2 patojeninin boyutları 65-100 nanometre arasındadır, diğer virüsler ortalama 20 nanometre boyutunda ve yaygın bakteriler 200 nanometreden büyüktür.

ters osmoz

MUTFAK LAVABONUZUN ALTINA SIĞACAK BİR TERS OSMOZ SİSTEMİ

Ters osmoz yöntemiyle çalışan bir su arıtma sistemi kulağa karmaşık gelse de, bu teknoloji halihazırda tüketicilerin kullanımına sunulmuştur. Bu teknolojiden faydalanmak isteyen kullanıcılar için çoğu mutfak ve banyo lavabosunun altına kolayca sığabilen şık ve az yer kaplayan bir su arıtma sistemi olan ZERO oldukça iyi bir seçenektir. ZERO aynı zamanda otel odalarında, ofislerde veya yazlık evlerde de kullanılabilir.

ZERO’nun çok aşamalı filtreleme sistemi, suyu arıtmak için ters osmoz ve Aquaporin Inside® içme suyu membranı teknolojisini kullanır. Bu zarların üzerinde tüm canlıların hücrelerinde suyu taşımak ve saflaştırmaktan sorumlu proteinler olan aquaporin’ler yer alır.

Ters osmoz teknolojisinden yararlanan ZERO, tüketicilerin kendilerini ve hane üyelerini suyla taşınan bakterilere ve virüslerden korumasına olanak tanır. Böylelikle tüketiciler evlerindeki musluk suyunun daima temiz, güvenli ve lezzetli olduğundan emin olabilirler.

Eylül 2020 tarihinde İçme Suyu’nda yayınlanmıştır