Skip to main content

BM’nin her bireye temiz su ve kanalizasyon hizmetleri sağlama hedefinin gerçekleştirilebilmesi için küçük büyük her kuruluş ve şirketin katılımı gereklidir. Aquaporin’in bu hedefe ulaşmak için neler yaptığını ve sizin nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH), inovasyon alanında en çok bilinen ve önde gelen itici güçlerden biridir. Bu hedefler, dünya genelindeki en önemli sorunlardan bazılarının çözülebilmesi için bu konulara dikkat çeken araçlardır.

SKH 6, 2030 yılına kadar yeryüzünde her bireyin temiz su ve kanalizasyona erişimini sağlamayı amaçlar. Bunun gerçekleştirilebilmesi için altyapıya, sıhhi tesislere ve her düzeyde hijyene yatırım yapılması gerekir ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşımda işletmelere büyük görev düşmektedir.

Hâlihazırda küresel nüfusun yüzde 40’ı temiz içme suyuna erişmekte zorlanmaktadır ve bu oranın gelecek yıllarda artması beklenmektedir. En az 1,8 milyar insan ise su ihtiyaçlarını kirli su kaynaklarından karşılamaktadır. Bu engelin üstesinden gelmek ve herkesin temiz su ve kanalizasyona erişimini sağlamak oldukça fazla çaba gerektiren bir hedeftir.

Neyse ki, giderek artan sayıda şirket sürdürülebilir kalkınma hedeflerine şimdiden katkıda bulunmaktadır. Bu hem şirketler hem dünya için müjdeli bir haberdir.

SKH: 12 TRİLYON DOLARLIK FIRSAT

Sürdürülebilir kalkınma hedefleri, dünyanın her bir yerinden şirketler için büyük bir potansiyele sahiptir. İş dünyası, bu hedeflere ulaşmada önemli bir rol oynar, çünkü dünyadaki en büyük problemler 2030’a kadar çözülecekse, özel sektörün çözümlerine ihtiyacımız var.

Dünya Hedeflerini işletmenize dâhil etmenizin büyük faydaları olacaktır. Bu hedefler aynı zamanda büyük bir ekonomik fırsattır çünkü dünyanın dört bir yanındaki halkların yoksulluğun üstesinden gelip açlık, hastalık ve sömürüden korunmaları, ekonomik sisteme katılıp katma değer üretebilmeleri anlamına gelir. Bu durum, dünya genelinde şirketler için yeni pazarlar açacaktır.

İşletme ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu tarafından hazırlanan “Better Business Better World” raporuna göre, SKH’lerin 2030 yılına kadar başarılması, dünya çapında özel sektör için yılda 12 trilyon dolarlık yeni bir pazar potansiyeli yaratacaktır. Dolayısıyla, işletme hedeflerinin ve SKH’lerin birbirlerini beslediğini söyleyebiliriz.

HER AMAÇ İÇİN TEK ÇÖZÜM 

Büyük sorunlar yenilikçi çözümler gerektirir. Aquaporin olarak biz bu çözümün bir parçası olmaya kendimizi adadık. Temiz içme suyuna erişim sağlama konusunda Aquaporin, evler için basit su arıtma çözümleri geliştirmek amacıyla yıllardır çalışmaktadır. Aynı şekilde, suyu yeniden kullanma ve atık suyu en aza indirme talebi olan endüstriler için endüstriyel çözümler de üretiyoruz.

İster mutfak veya banyo tasarlayın ister endüstriyel danışmanlık hizmeti verin ister kendi markanıza ait suyla ilgili tüketici ürünleri pazarlayın, su arıtma işlemlerinizi daha etkili hale getirecek teknolojilere sahibiz.

DOĞANIN KENDİ SU ARITMA SİSTEMİNİ 

Doğal olarak verimli ve oldukça seçici olan Aquaporin Inside® biyomimetik membranlarımız, suyu en verimli şekilde arıtmanızı sağlar. Aquaporin kanalının özel mimarisi, diğer tüm bileşikleri reddederek yalnızca su moleküllerinin geçmesine izin verir. Aquaporin olarak endüstriyel ve ev tipi su filtreleme ve arıtma sistemlerinde kullanılan su filtreleme cihazlarının geliştirilmesinde bu doğal teknolojiden faydalanıyoruz.

Su, dünyadaki her yaşam formu için vazgeçilmedir. Ancak her hanenin, topluluğun ve endüstrinin su arıtma gereksinimleri farklıdır. Amacımız, her bireyin temiz ve doğal içme suyuna erişimini ve endüstriyel uygulamalarda suyun sürdürülebilir şekilde yeniden kullanılmasını ve atık suyun daha iyi yönetilmesini sağlamaktır.

Özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri olmak üzere, Birleşmiş Milletlerin diğer kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunacak farklı işbirlikçi projelere dâhil olmayı dört gözle bekliyoruz.

Haziran 2020 tarihinde İçme Suyu’nda yayınlandı